7.6 C
Gjilani
Saturday, September 21, 2019

Trump nuk synon të ndërmarrë sanksione kundër Turqisë

  Presidenti amerikan, Donald Trump theksoi sot se nuk synon, deri në këtë stad, që të ndërmarrë sanksione kundër Turqisë, pas vendimit të Ankarasë për...

Kombet e Bashkuara: Bota ka mbi 800 milionë njerëz të uritur

  Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) thotë, se 820 milionë njerëz në mbarë botën vuajtën nga uria gjatë vitit 2018. OKB në raportin “Gjendja e...

Nepal, 78 të vdekur nga përmbytjet dhe rrëshqitja e dheut

  Të paktën 78 persona kanë humbur jetën dhe 40 të tjerë janë lënduar nga rrëshqitjet e tokës dhe përmbytjet e shkaktuara nga reshjet monsune...

Zemërohet Kina: SHBA i shet armë Tajvanit

  Departamenti i Shtetit miratoi shitjen e pajisjeve ushtarake në Tajvan, në vlerë prej 2.2 miliardë dollarësh, pavarësisht kundërshtimeve të fuqishme të Pekinit. Departamenti autorizoi shitjen...

Gratë për herë të parë në Forcat Ajrore në SHBA

  Forca Ajrore Shtetet e Bashkuara më 8 korrik të vitit 1948, pranon rekrutet e para femra nëpërmjet një programi të quajtur Gratë në Forcat...

Greqia sot mban zgjedhjet parlamentare

  Greqia sot voton për zgjedhjet parlamentare në vend. Kutitë e votimit janë hapur në 21.478 qendra votimi dhe 9.9 milionë grekë do të zgjedhin...

Kalifornia goditet nga një tërmet i fuqishëm

  Kalifornia jugore në SHBA, u godit nga një tërmet i fuqishëm prej 6.4 shkallë të Rihterit, por zyrtarët thanë se kishte vetëm lëndime të...

Trump paralajmëron Iranin: Ki kujdes me kërcënimet!

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, paralajmëroi Iranin, i cili tha se së shpejti do të tejkalojë nivelin e lejuar të pasurimit të...

Egjipti dhe Franca fillojnë stërvitje të përbashkët në Mesdhe

  Forcat e armatosura të Egjiptit dhe Francës filluan në Mesdhe një stërvitje të përbashkët ajrore dhe detare të emërtuar "Ramses 1". Forcat ajrore dhe detare...

Finlanda merr presidencën e radhës të BE-së

  Finlanda merr sot presidencën gjashtëmujore të radhës të Bashkimit Europian. Kjo është hera e tretë që Finlanda, si vend anëtar i BE-së, kryeson Këshillin e...
-->