7.6 C
Gjilani
Monday, March 25, 2019

Vërshimet marrin 59 jetë në Indonezi

  50 persona kanë vdekur nga vërshimet që kanë përfshirë krahinën jugore Sulawesi në Indoezi. Autoritetet kanë njoftuar se dhjetëra të tjerë janë zhdukur, shkruan AlJazeera. Në...

Zvicra, shteti më i mirë në botë

  Për herë të tretë me radhë, Zvicra konsiderohet si shteti më i mirë në botë. Zvicra mban pozicionin e saj të përgjithshëm në vendin...

Kongresi amerikan miraton ligjin që ndalon daljen nga NATO

  Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara e ka miratuar me shumicë dërrmuese të votave një ligj që konfirmon mbështetjen e Kongresit për NATO-n....

Talibanët vrasin 45 forca afgane të sigurisë

  Së paku 45 pjesëtarë të forcave afgane të sigurisë u vranë nga një sulm i talibanëve në një bazë ushtarake në perëndim të Kabulit. Talibanët...

Mesdheu merr rreth 170 jetë emigrantësh

  Rreth 170 persona dyshohet të kenë vdekur në dy incidente të ndara në ujërat e Mesdheut. Lajmi jepet nga agjencia e Organizatës së Kombeve...

Trump dhe Kim Jong Un do të takohen përsëri në shkurt

  Presidenti Donald Trump dhe diktatori i Koresë Veriore, Kim Jong Un do të takohen përsëri në fund të muajit shkurt.  Kështu ka lajmëruar Shtëpia e...

Përplasen gjatë fluturimit dy aeroplanë rusë mbi Detin e Japonisë

Dy aeroplanë bombardues rusë janë përplasur në ajër mbi Detin e Japonisë gjatë një stërvitje ushtarake. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, aeroplani Sukhoi Su-34s...

Trump anulon udhëtimin e Pelosit në Afganistan

  Duke përmendur mbylljen e pjesshme të Qeverisë, presidenti amerikan, Donald Trump ka detyruar anulimin e një udhëtimi që ishte planifikuar ta realizojë kryesuesja e...

SHBA dhe Rusia nuk bien dakord për paktin bërthamor INF

  Shtetet e Bashkuara kundërshtuan të mërkurën një ofertë ruse për të shpëtuar traktatin historik që shërben për të mos lejuar raketa bërthamore në Evropë. Zyrtarët...

William Barr beson se Rusia ka tentuar të ndërhyjë në zgjedhjet e ShBA-së

William Barr, i nominuari i presidentit amerikan, Donald Trump për pozitën e Prokurorit të Përgjithshëm në Shtetet e bashkuara ka thënë më 15 janar...
-->