7.6 C
Gjilani
Sunday, September 23, 2018

Edhe kafshët dijnë të jenë miq

  Kur përmendet jeta e kafshëve, zakonisht vjen në mendja lufta për ekzistencë. Mirëpo nuk ndodh gjithmonë kështu. Edhe ato ndonjëherë dijnë të bëhen miq me...

E pabesueshme, 111 vjeçari bën gjimanstikë çdo ditë

  Të gjithë atë njerëz që përtojnë të shkojnë në palestër apo nuk ushtrojnë aktivitet fizik, do t`ju vijë shumë keq për veten e tyre...

Njihuni me 50 kuriozitet më të mëdha të botës

  Shpesh njerëzit takohen me kuriozitete të rralla që ndodhin nëpër Botë. Disa mbesin mister kurse disa të tjera shpjegohen në mënyra të ndryshme, më...

12 kuriozitete nga bota

  Disa kuriozitete që nuk bën t`i humbisni. 1. Popujt e Lindjes së Lashtë njihen ndër shpikësit dhe zbuluesit më të mëdhenj në disa fusha shkencore....

Dy oqeanet takohen me njëri-tjetrin por nuk përzihen

  Në gjirin e Alaska, atje ku dy oqeanet bashkohen me njëri-tjetrin, por pa u miqësuar shumë. Tregon një dukuri të çuditshme natyrore që ndodhë...

Liqeni që ndërron ngjyrën brenda natës duke tmerruar banorët

  Njerëzit janë tmerruar kur e kanë parë që liqeni që gjendet afër shtëpove të tyre ka ndërruar ngjyrë brenda natës. Dy liqenet e mëdha, të...

Njihuni me fshatin ku burrat dhe gratë flasin gjuhë të ndryshme

  Në Ubang, një komunitet bujqësor në jug të Nigerisë, burrat dhe gratë thonë se flasin gjuhë të ndryshme. Ata e shohin këtë ndryshim unik si...

Mësohet arsyeja pse nuset qëndrojnë në anën e majtë të altarit

  Sezoni i dasmave tashmë është thuajse drejt fundit, me përfundimin e verës që zakonisht shoqërohet me rënie të numrit të dasmave. Nëse e keni vërejtur,...

Për 59 sekonda arrin t’i pijë 30 gota alkohol

  Një turist i njohur me nofkën “legjenda”, ka arritur që për 59 sekonda t’i pi 30 teke të Sambucas gjatë pushimeve. Në një video të...

Ky është qyteti më i mirë për të jetuar në botë

  Qyteti më i mirë për jetën, sipas analizës së EIU, është Vjena, ndërsa më pak i përshtatshëm është Damasku në Siri. Kjo është hera e...
-->