7.6 C
Gjilani
Saturday, January 19, 2019

Humbje e madhe në akullnajat në Antarktikë

  Në hulumtim është zbuluar se përqindja e shkrirjes së akullnajave në Antarktikë, mes viteve 2001-2017 ka shënuar rritje prej 280 për qind në vit Përqindja...

“Operacion i gjerë” – shikoni si pastrohet bora në Kanada

  Një video që po qarkullon në internet tregon pastrimin e borës në Kanada. Një staf i tërë me pajisje të shumta kujdeset që rruga të...

Kjo është gruaja që mund të dëgjojë vetëm zërin e femrave

  Një grua është diagnostikuar me një lloj humbjeje dëgjimi ndaj zërit të meshkujve, gjendje e ashtuquajtur si shurdhësi selektive. Pacientja, së cilës i është identifikuar...

Mbi 11.500 tërmete tronditën Indonezinë vitin e kaluar

  Indonezia është goditur nga 38.354 tërmete mes viteve 2013 dhe 2018 Gjithsej 11.577 tërmete goditën Indonezinë në vitin 2018, njoftoi Agjencia e Meteorologjisë, Klimatologjisë dhe...

Vendet ku njerëzit u kanë mbijetuar temperaturave -50 gradë celsius

  Të jetosh në temperatura nën zero duket e pamundur, por njerëzit kanë arritur t’i përshtaten edhe klimave më të ftohta. Më poshtë do t’ju...

SHBA, arma e re që qëllon 5 plumba njëherësh

  Një prodhues armësh në SHBA ka tërhequr vëmendjen e ushtrisë amerikane. Martin Grier ka krijuar një pushkë që kombinon pesë plumba në një tytë të...

Amerikani që po studion çiftelinë në universitet

  Jeff Charest është një amerikan i cili ka zgjedhur të studiojë çiftelinë në Universitetin e Kardifit në Angli. Çiftelia është instrumenti më i njohur shqiptar,...

Nëna harron fëmijën mbi veturë,vozitë pa e ditur se djali është jashtë

  Një fëmijë i veshur me pelena është filmuar mbi makinë, teksa e ëma e tij e voziste atë për 10 minuta. Ngjarja nga ndodhur në...

Si ndikon varfëria në zhvillimin e hershëm të trurit?

  Rritja në një familje më pak të begatë mund të ketë një ndikim negativ në tru, tregon një studim për ndikimin e statusit socio-ekonomik...

Shtetet që askush nuk dëshiron t’i vizitojë

  Pavarësisht nga fakti se ka shumë mënyra për të udhëtuar sot, disa vende kanë ende një përqindje minimale të vizitave turistike. Për shembull, nëse vizitoni...
-->