7.6 C
Gjilani
Saturday, January 19, 2019

25 vendet më të lumtura në botë

  Instituti Legatum publikoi Indeksin e Prosperitetit të këtij viti, i cili siguron njohuri për formimin dhe ndryshimin e begatisë botërore. Ky hulumtim i madh ka...

Norvegjia i dhuron Britanisë çdo vit një pemë Krishtlindjesh, ja përse

  Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Norvegjia u pushtua nga forcat gjermane në prill të vitit 1940. Megjithatë, gjermanët nuk qenë në gjendje për të kapur...

Njeriu më i fortë në botë ndalon traktorin

  Njihuni me Arbab Khizer Hayat, 25 vjeçarin i cili pohon se është njeriu më i fortë në botë. Me një peshë prej 435 kg, gjiganti...

103-vjeçari martohet me 91 vjeçen

Ata tashmë janë stërgjyshër, mirëpo George Kirbyn, 103-vjeçar, dhe Doreen Luckien, 91 vjeçe, kjo nuk i ka penguar që të lidhin kurorë: të shtunën,...

Besytnitë, pse na del gjithmonë përpara numri 7

  Shumë herë përmendet numri shtatë nëpër histori – në besime fetare, kultura dhe qytetërime të lashta. Numri shtatë më shpesh është i lidhur me fatin...

Kosovarët më shumë e preferojnë aeroplanin se trenin

Gjatë këtyre muajve qytetarët tanë e kanë rralluar udhëtimin me tren, numri i pasagjervë që e kanë shfrytëzuar trenin si mjet udhëtimi është 25...

Gjatë udhëtimit në Hënë shpenzoi 33 dollarë (Foto)

  Si shumica e njerëzve që kanë për të ndërmarrë një udhëtim të gjatë për punë, Buzz Aldrin u kërkua që të paraqesë shpenzimet e...

E pabesueshme: Priste një, nëna lind pesënjak

Një grua indiane, e lumtur që popriste një fëmijë shkoi në spital me shumë entuziasëm për ta pritur atë. Mirëpo u surpriza shumë kur...

Çfarë kërkojnë kinezët për Shqipërinë në internet?

A e dini se cila është gjëja më interesante në lidhje me Shqipërinë, për të cilën kinezët pyesin në Google? Përgjigja është: Si u...

Qyteza braziliane ku lindin binjakë!

  Cândido Godói është një qytezë prej 7000 banorësh në jug të Brazilit dhe ajo që e bën të veçantë është numri jashtëzakonisht i lartë...
-->