7.6 C
Gjilani
Monday, March 25, 2019

Mbi 11.500 tërmete tronditën Indonezinë vitin e kaluar

  Indonezia është goditur nga 38.354 tërmete mes viteve 2013 dhe 2018 Gjithsej 11.577 tërmete goditën Indonezinë në vitin 2018, njoftoi Agjencia e Meteorologjisë, Klimatologjisë dhe...

Vendet ku njerëzit u kanë mbijetuar temperaturave -50 gradë celsius

  Të jetosh në temperatura nën zero duket e pamundur, por njerëzit kanë arritur t’i përshtaten edhe klimave më të ftohta. Më poshtë do t’ju...

SHBA, arma e re që qëllon 5 plumba njëherësh

  Një prodhues armësh në SHBA ka tërhequr vëmendjen e ushtrisë amerikane. Martin Grier ka krijuar një pushkë që kombinon pesë plumba në një tytë të...

Amerikani që po studion çiftelinë në universitet

  Jeff Charest është një amerikan i cili ka zgjedhur të studiojë çiftelinë në Universitetin e Kardifit në Angli. Çiftelia është instrumenti më i njohur shqiptar,...

Nëna harron fëmijën mbi veturë,vozitë pa e ditur se djali është jashtë

  Një fëmijë i veshur me pelena është filmuar mbi makinë, teksa e ëma e tij e voziste atë për 10 minuta. Ngjarja nga ndodhur në...

Si ndikon varfëria në zhvillimin e hershëm të trurit?

  Rritja në një familje më pak të begatë mund të ketë një ndikim negativ në tru, tregon një studim për ndikimin e statusit socio-ekonomik...

Shtetet që askush nuk dëshiron t’i vizitojë

  Pavarësisht nga fakti se ka shumë mënyra për të udhëtuar sot, disa vende kanë ende një përqindje minimale të vizitave turistike. Për shembull, nëse vizitoni...

Shteti ku duhet të lindin vetëm meshkuj

  Fjala “sonsuz” do të thotë steril dhe për azerët është një term çnderues. Përdoret për të etiketuar femrat që lindin vetëm vajza. E për...

Fëmija mbijeton 35 orë nën rrënoja, në -18 gradë celcius

  Autoritetet ruse kanë arritur ta shpëtojë një fëmijë që kishte mbetur 35 orë nën rrënoja në qytetin Magnitorosk. Fatkeqësia kishte ndodhur të hanën kur një...

Fshati drejt zhdukjes, Zvicra ofron 20 mijë euro për çdo banor të ri

  Probleme me boshatisjen e zonave rurale nuk ka vetëm në Shqipëri, por edhe në Zvicër. Një fshat i vogël piktoresk i quajtur Albinen është reduktuar...
-->