7.6 C
Gjilani
Monday, March 25, 2019

Në botë jetojnë 774 milionë analfabetë

  Lufta kundër analfabetizmit në botë po çalon. Synimi i bashkësisë ndërkombëtare që në vitin 2015 të përgjysmohet analfabetizmi, përfundimisht do të dështojë, konstaton organizata...

Dy javë “peng” i krokodilit

  Një turist nga Zelanda e Re kaloi 2 javë në një ishull fare të vogël në brigjet e Australisë për shkak të rrezikut të...

Një 64 vjeçare përshkoi me not 117 km për 53 orë

Shtetasja amerikane Diana Nayad kaloi me not Ngushticën e Floridës, duke përshkuar 177 km nga Kuba deri në brigjet e Shteteve të Bashkuara. Atletja 64-vjeçare...

Kinezi 5-vjeçar u bë piloti më i ri në botë

  Një qytetar kinez 5-vjeçar nga Nanjing realizoi një fluturim të pavarur me një aeroplan super të lehtë dhe u bë piloti më i ri...

Do të bëjë seks me 100 mijë meshkuj!

  Një vajzë polake ka vendosur që të udhëtojë në të gjithë botën me një mision të habitshëm: kërkon të bëjë seks me 100 mijë...

Lind në helikopter, mbi det

Një kroate 36 vjeçe nga ujdhesa Korçull ka lindur sot foshnjën djalë në helikopter të aviacionit kroat të luftës. Lindja e pa rëndomtë, të cilës...

Kaprojtë pushtojnë qytetin japonez

Qyteti Nara në Japoni është shndërruar në “shtëpi” të një tufe të rreth një mijë kaprojsh, të cilëve nuk trazohen nga komunikacioni derisa bredhin...

I ofrojnë 1 milionë dollarë të heqë mjekrën, refuzon

  Njëri ndër lojtarët më të njohur të lojës së bejsbollit në SHBA, Brian Wilson i ekipit LA Dodgers, është i njohur edhe për imazhin...

Ruajti virgjërinë për 82 vjet, e përdhunon hajduti

Një grua që e kishte ruajtur virgjërinë si virtytin më të shtrenjtë, e humbi atë në moshën 82-vjeçare, kur një i ri hyri në...

Binjakët identikë në gjyq, vetëm njëri është përdhunues

  Një çift binjakësh identikë u paraqitën  në një gjykatë britanike, në një prej çështjeve që kanë tërhequr më shumë vëmendje së fundmi për të...
-->