7.6 C
Gjilani
Tuesday, July 16, 2019

Zbulohet njeriu më i vjetër në botë, 160 vjeç?

  Shumë njerëz as që kanë dëgjuar për pushtimin italian të Etiopisë në vitin 1895, por jo fermeri në pension Dhaqabo Ebba, i cili pretendon...

Brazil, 74-vjeçari martohet me një dhi

  Një 74-vjeçar nga Sao Paulo në Brazil pritet të martohet me dhinë e tij të dashur Carmelita. Ceremonia është planifikuar të zhvillohet mesnatën e...

Njëzet vjeç në pyll, kurrë pa e parë qytetërimin

  Në qarkun e Altait të Siberisë është gjetur në pyll një djalosh 20-vjeçar, i cili jeton në një kasolle prej balte dhe nuk e...

Kungulli me peshë mbi 1 tonelatë

  Një kultivues zviceran tha se ka kultivuar një kungull me peshë mbi një tonelatë. Në fakt, është fjala për rekord botëror, por për shkak...

Murgu jeton majë shkëmbit: Ndihem më pranë Zotit

  Njihuni me murgun që prej 20 vitesh bën një jetë vetmitare majë një shkëmbi të lartë, këshillon lexuesit Starti, që transmeton njoftimin për të. Shtëpia...

Në botë jetojnë 774 milionë analfabetë

  Lufta kundër analfabetizmit në botë po çalon. Synimi i bashkësisë ndërkombëtare që në vitin 2015 të përgjysmohet analfabetizmi, përfundimisht do të dështojë, konstaton organizata...

Dy javë “peng” i krokodilit

  Një turist nga Zelanda e Re kaloi 2 javë në një ishull fare të vogël në brigjet e Australisë për shkak të rrezikut të...

Një 64 vjeçare përshkoi me not 117 km për 53 orë

Shtetasja amerikane Diana Nayad kaloi me not Ngushticën e Floridës, duke përshkuar 177 km nga Kuba deri në brigjet e Shteteve të Bashkuara. Atletja 64-vjeçare...

Kinezi 5-vjeçar u bë piloti më i ri në botë

  Një qytetar kinez 5-vjeçar nga Nanjing realizoi një fluturim të pavarur me një aeroplan super të lehtë dhe u bë piloti më i ri...

Do të bëjë seks me 100 mijë meshkuj!

  Një vajzë polake ka vendosur që të udhëtojë në të gjithë botën me një mision të habitshëm: kërkon të bëjë seks me 100 mijë...
-->