Wednesday, February 26, 2020

Si u shmang katastrofa bërthamore

  Një bombë atomike prej 4 megaton ka qenë pranë shpërthimit në vitin 1961 në Shtetet e Bashkuara, tregon një ish-dokument sekret i publikuar së...

Francë: Rosa në rrugë për të ulur shpejtësinë

  Po ngjall jo pak kuriozitet, por edhe polemika, vendimi i një komune në rajonin francez të Oise për “rekrutimin” e disa qindra patave për...

Qeni qëlloi me armë pronaren!

  Në shtetin amerikan të Texasit një qen plagosi aksidentalisht pronaren e tij. Gruaja 78-vjeçare i rrëfeu policisë se ajo zakonisht shikon televizor, duke mbajtur...

Shtëpi të çuditshme!

  Shtëpi të pazakonta dhe të çuditshme nga e gjithë bota! Për arsyet e tyre, pronarët vendosën se një shtëpi komode nuk është ajo për...

Qeni më i vogël në botë mund të mbahet në pëllëmbë të dorës

  Përfaqësuesit e Librit të Rekordeve Guinness shpallën qenin e racës Chihuahua Millie nga Puerto Rico qenin më të vogël në botë për nga madhësia. Gjatësia...

Qyteti amerikan, ku grave nuk u lejohet të votojnë

  E pabesueshme, por në SHBA ekziston ende një qytet ku grave nuk u lejohet me ligj të votojnë. Qyteti quhet Sistersvill dhe ndodhet në...

Zbulohet njeriu më i vjetër në botë, 160 vjeç?

  Shumë njerëz as që kanë dëgjuar për pushtimin italian të Etiopisë në vitin 1895, por jo fermeri në pension Dhaqabo Ebba, i cili pretendon...

Brazil, 74-vjeçari martohet me një dhi

  Një 74-vjeçar nga Sao Paulo në Brazil pritet të martohet me dhinë e tij të dashur Carmelita. Ceremonia është planifikuar të zhvillohet mesnatën e...

Njëzet vjeç në pyll, kurrë pa e parë qytetërimin

  Në qarkun e Altait të Siberisë është gjetur në pyll një djalosh 20-vjeçar, i cili jeton në një kasolle prej balte dhe nuk e...

Kungulli me peshë mbi 1 tonelatë

  Një kultivues zviceran tha se ka kultivuar një kungull me peshë mbi një tonelatë. Në fakt, është fjala për rekord botëror, por për shkak...