7.6 C
Gjilani
Thursday, July 18, 2019

Alea Mehaj, vogëlushja shqiptare në botën e Holivudit

  Talentja e rrallë, 7 vjeçarja shqiptare, Alea Mehaj, e lindur dhe rritur në Norvegji, ka arritur suksese të jashtëzakonshme duke konkurruar në Olimpiadën e...

Kosovarja kampione e Matematikës në Cyrih

  14-vjeçarja, Dorea Robellin, është kampione kantonit të Cyrihut në garën e matematikës. Lajmin për të e ka bërë të ditur nëpërmjet rrjeteve sociale Ambasadorja e...

Besa Deda, ekonomistja shqiptare në Australi

  Shqiptarët kudo nëpër botë po tregohen çdoherë e më të suksesshëm. E tillë është edhe Besa Deda, e cila që nga viti 2008 e...

Jahjaga në Cyrih: Krenare me arritjet e grave të diasporës

  Jahjaga ka marrë pjesë në Samitin Global të Gruas në Bazel ndërsa të dielën është takuar në Cyrih me një grup grashë shqiptare të suksesshme...

Fatlume Sadiku me post të rëndësishëm në Spitalin Universitar të Bazelit

  Ajo ka arritur edhe një sukses në karrierën e saj dhe është shprehur shumë e lumtur Shkencëtarja shqiptare, Fatlume Sadiku, me prejardhje nga Peja që...

Fanaj: “Si parlamentare, dua të jem zëri i të margjinalizuarve në shoqëri”

  Ylfete Fanaj është nominuar nga partia e saj si kandidate për deputete në Parlamentin Federal të Zvicrës në zgjedhjet që mbahen në tetor të...

Mbi 31 mijë biznese të shqiptarëve në Itali

  Sipas të dhënave zyrtare të raportuara nga Bashkimi i Dhomave të Tregtisë së Italisë sipërmarrësit shqiptarë në Itali janë mbi 31 mijë. Shqiptarët renditen të...

Një tjetër shqiptar përfundon shkollimin e lartë ushtarak në Gjermani

  Koloneli Xhavit Sadrijaj, Atashe i Mbrojtjes në Ambasadën e Kosovës në Berlin, ka marrëpjesë në ceremoninë e përfundimit të shkollimit ndërkombëtar për oficerë të Shtabit tëPërgjithshëm.  Major Agron Berisha me shumë sukses sot e përfundoi shkollimin në Akademinë e nivelitmë të lartë ushtarak në Gjermani (Führungsakademie der Bundeswehr) në Hamburg,përcjell albinfo.ch.  Ai është pjesëtar i Ministrisë së Mbrojtjes i Republikës së Kosovës. 

Vajza e heroit diplomon në Kanada, premtimi prekës i saj

  Arnisa Morina është vajza e Mehdi Morinës, një prej heronjve të luftës së Kosovës në vitin 1999, e cila u diplomua si avokate në...

Flamur Ramaj, lejtënanti nga Kosova në ushtrinë gjermane

  Janë të shumtë shqiptarët që kanë arritur të korrin sukses edhe jashtë kufijve të vendit tonë. Së fundmi, pjesë e tyre është bërë edhe Flamur...
-->