7.6 C
Gjilani
Wednesday, March 20, 2019

Mes politikës dhe biznesit, shqiptarja synon Parlamentin e Cyrihut

  Erdhi në Zvicër si tri vjeçare, ndërsa synon postin e deputetes në një nga kantonet më të rëndësishme të Zvicrës. Është kjo Arbela Statovci,...

Mësuesja që mban gjallë gjuhën shqipe në Greqi

  Peripecitë e mësueses shqiptare për të hapur shkollën për fëmijët shqiptarë të ishullit Tinos Timos më 1. 04. 2012.  Është dita kur fëmijët shqiptarë të...

Edmond Smajli nga Kosova, pilot në SHBA

  “Besoj se një ditë do t’ia shpërblej këtij vendi për atë çka ka bërë për Shqipërinë, por edhe për lirinë dhe Pavarësinë e Kosovës”,...

“Germania Schweiz”, 100% në duart e Lejla Ibrahimi Salahit

  E kontaktuar nga albinfo.ch, edhe vetë Lejla Ibrahimi Salahi e ka konfirmuar lëvizjen e saj më të re, gjegjësisht marrjen e 100% të aksioneve...

Rrjeti i Bizneseve Shqiptare në Zvicër konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e Diasporës

  Rrjeti i Bizneseve Shqiptare në Zvicër qysh në fillim ka konfirmuar pjesëmarrjen në Samit e II të Diasporës që do të mbahet nga data:...

Shqiptarët, shembull i integrimit në Zvicër

  Mediat zvicerane kanë vlerësuar punën komunitetit shqiptar, si model integrimi, sinqeriteti dhe dinamizmi. Ata vazhdojnë të mbajnë kulturën shqiptare, me aktivitete kulturore, artistike dhe sportive. Sic...

Të bijtë e patriotëve Prishtina do ta ngritin flamurin e Kosovës në Kanada

  E veçanta e kësaj ceremonie është se flamurin tonë do ta ngritin dy djemtë e patriotit Hysen Prishtinës dhe nipat e Xhemajl Beg Prishtinës Konsullata...

LAPSH u bën thirrje prindërve që t’i regjistrojnë fëmijët në shkollat shqipe

  LAPSH në Fribourg i informon të gjithë prindërit shqiptarë për të gjitha pikat shkollore në këtë Kanton. “Tani bashkatdhetarët shqiptarë në Fribourg kanë adresat dhe...

Shqiptarja e parë që punon në Facebook

  Nuk është i vogël numri i shqiptarëve që kanë korrur sukses jashtë vendit me punën dhe talentin e tyre. E tillë është Florentina Ferati nga...

Lidia Curanaj, shembull e integrimit dhe suksesit në SHBA

  Me një karrierë gati 20-vjeçare në median amerikane, dy herë fituese e çmimit “Emmy” për gazetarinë, reportere dhe prezantuese lajmesh në disa prej mediave...
-->