7.6 C
Gjilani
Thursday, July 18, 2019

Kosova mbetet vend i papërshtatshëm për investimet e diasporës

  Kryetari i Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Evropë, Yll Blakaj, ka thënë se Kosova mbetet vend i papërshtatshëm për investimet e diasporës shqiptare. Ai ka...

Njihuni me shkencëtarin shqiptar të neurologjisë në SHBA

  Dritan Agalliu është një nga shkencëtarët e pakët shqiptarë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në fushën e neurologjisë. Studimet e tij janë të fokusuara...

Nderohet shqiptarja që punon si kërkuese shkencore në Harvard

  Shqiptarja që merret me studimin e sëmundjeve tumorale në Harvard. Dr. Irfete Fetahu,është nderuar me çmime kombëtare dhe ndërkombëtare në fushën e mjekësisë.  Ajo prej disa vjetësh punon si kërkuese shkencore në Universitetin Mjekësor të Harvadit,si dhe në Brigham and Women’s Hospital në Boston, SHBA, përcjell albinfo.ch.  Irfetja gjithashtu njihet edhe si ambasadore e shoqatës evropiane për kërkime në fushëne kancerit “European Association for Cancer Research”.  Vlen të theksohet se ajo ishte një anëtare e bordit të Shoqatës së të rinjve për shkencat nëUniversitetit Mjekësor të Vjenës.  

15-vjeçarja shqiptare hap ekspozitën e shtatë në Gjermani

  “Koha për ndryshim”, titullohet ekspozita e shtatë e piktores 15-vjeçare Abetare Berlia, që do të hapet më 30 korrik në bibliotekën e qytetit Wangen...

Lubjana Beshaj, pjesë e Institutit të Ushtrisë Amerikane

  Shqiptarët nëpër botë tashmë e kanë dëshmuar veten nëpër fusha të ndryshme. Në mesin e tyre ka edhe plot gra shqiptare, që me talentin...

Një shqiptar, pjesë e Forcave Detare të Amerikës

  Edhe një shqiptar tjetër po përfaqëson vendin si është më së miri. Nëntogeri shqiptar, Marjo Trupa, është pranuar zyrtarisht në marinën amerikane. Ai së bashku...

Shkrimtarja shqiptare në Holandë: Të mos e harrojmë gjuhën shqipe!

  Gazetarja, shkrimtarja dhe mësuesja shqiptare Teuta Metra, talentin e saj për shkrim kryesisht e përdor për të shkruar mbi historitë e grave. Ajo ka 15...

Sokol Berisha shpallet hero në Itali

  Mjeku shqiptar, Sokol Berisha që punon në spitalin e Perugia po vlerësohet shumë për gjestin e madhe që bëri në ditën e martesës së...

Remzije Sherifi fiton çmim të rëndësishëm në Skoci

  Remzije Sherifi është nga Gjilani dhe ka shkuar në Skoci në vitin 1999, kur u evakuua nga një kamp në Maqedoni Çmimi prestigjioz “Spotlight Award”,...

Suedi: Rreth 65.5% e nxënësve shqiptarë mësojnë në gjuhën amëtare

  Në Suedi, në Qendrën Kulturore të Kosovës në Malmo i përfundoi punimet seminari dhe konferenca për gjuhën amtare, dygjuhësinë dhe integrimin, të mbajtura nga...
-->