Sunday, April 5, 2020

Historia e nxënësit shqiptar në SHBA

  Duket se emigrimi i të rinjve është një fenomen shqetësues në Shqipëri dhe Kosovë. Mirëpo, jo të gjithë shkojnë me qëllimin për t’u larguar...

Kosovari mbyt me thikë gruan në Gjermani për shkak të xhelozisë

Një rast i rëndë, ka ndodhur në qytetin Heilbronn të Gjermanisë, pasi një shqiptar ka vrarë gruan e tij me thikë. Siç raporton EN24, 44...

Mark Gjonaj: Diaspora duhet të ketë deputetët e vet në Kuvend

  "Fjala e diasporës ka peshë në zhvillimin e vendit" Kryetari i Këshillit Koordinues të Diasporës, z. Mark Gjonaj, flet pas mbledhjes së parë të Këshillit....

Infermierja shqiptare rrëfen për realitetin jo të lehtë në Gjermani

  Infermierët shqiptar nuk janë të kënaqur me punën në Gjermani Kërkesat për infermiere në Gjermani janë vazhdimisht në rritje. Jo pak vijnë nga Shqipëria dhe...

Nga i pastrehë në milioner: Historia e një emigranti

  Hakki Akdeniz mbërriti në Nju Jork shumë vite më parë. Dikur i pastrehë tashmë një milioner, 39 vjeçari nuk harron të kthehet në rrugë...

Misteri i zhdukjes së kosovares në Francë: Tha se do ta takonte profesori, humbi...

  Arta Mehmeti nga Kosova u zhduk nga Franca ditë më parë. Rasti i 19-vjeçares denoncohet në “Pa Gjurmë” nga të afërm të saj, pasi...

Motrat mjeke të specializuara në diasporë, konferencë mjekësore në Prishtinë

  Dy motrat, Aurora dhe Elona Meta kanë zgjedhur Gjermanin për të ushtruar profesionin e tyre dhe tani janë një storie e suksesit në fushën...

Thaçi-ndërkombëtarëve: Reçaku nuk është event, por krim kundër njerëzimit

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka bërë homazhe në kompleksin përkujtimor në Reçak, raporton RTKlive. Thaçi tha se Serbia ka kryer gjenocid në Reçak...

Biznesmeni nga Zvicra dërgon shtëpi-kontejnerë për strehim në Shqipëri

  Sipërmarrësi shqiptar në Zvicër do t'i strehojë deri në 100 persona, duke sjellë kontejnerë banimi Shumë familje shqiptare në Zvicër janë angazhuar në mbledhjen e...

Liridon Aliti doktoron në Universitetin e Kopenhagës

  27-vjeçari shqiptar ka marrë gradën doktor shkence Të rinjtë shqiptarë që jetojnë në diasporë po vazhdojnë të tregojnë rezultate të shkëlqyeshme dhe të jashtëzakonshme edhe...