7.6 C
Gjilani
Monday, March 25, 2019

E-Diaspora: Arrestohet shqiptari me 100 mijë euro kokainë

Në bastisjen që u bë në shtëpinë e tij, u gjetën të tjera doza kokaine, që sipas policisë arrinin vlerën 100 mijë euro në...

E-Diaspora: Arrestohet hajduti shqiptar, i dyshuar për 140 vjedhje

Ai është cilësuar si njëri nga hajdutët më të rrezikshëm, madje më i rrezikshmi në Gjermaninë veriperëndimore. Ai akuzohet për 40 vepra penale   Policia gjermane...

E-Diaspora: Kosovarët, në vendin e katërt për marrjen e pasaportës austriake

871 boshnjakë kanë marrë shtetësinë e Austrisë gjatë nëntë muajve të këtij viti. Pas tyre vijnë turqit me 600, serbët me 538 dhe kosovarët...

Jeta në Zvicër: Frangu po bëhet edhe më i fortë

Ky është një lajm i mirë për të gjithë zviceranët që blejnë dhurata për festat e fundvitit përtej kufirit ose të kalojnë pushimet e...

1.1 milionë zviceranë jetojnë në zonat e rrezikuara nga përmbytjet

Pothuajse çdo i teti banor i Zvicrës jeton në një vend me rrezik nga përmbytjet. Kjo është zbuluar nga ekipi hulumtues nga Universiteti i...

Migracioni në Zvicër ka shënuar rënie prej 6.9%

Në fund të shtatorit 2016 në Zvicër jetonin 2 milionë e 2155 të hua. Prej tyre 1 milion e 384905 ishin qytetarë të shteteve...

E-Diaspora: Dëbimi i reperit shqiptar bëhet temë e nxehtë debati në Zvicër

Sipas një studimi të realizuar nga Forumi Ekonomik Botëror (WEF), të titulluar “Gender Gap Report”, gratë do të barazohen me burrat në sferën e...

E-Diaspora: Kapet kosovari me tri dokumente të falsifikuara

Pas kontrollimit të shenjave të gishtërinjve, vërtetohet identiteti i personit nga Kosova, i cili po qëndronte në mënyrë ilegale në Gjermani që nga marsi...

Jeta në Zvicër: Kufizimi i emigracionit rrezikon bankat private në Zvicër

Kufizimi për qytetarët e BE-së kërcënon pozitën e Gjenevës dhe të Zvicrës si një qendër financiare, paralajmëron Yves Mirabaud, kryetar i Shoqatës së bankave...

E-Diaspora: Julia Schmid: Gjuha shqipe është shumë e bukur por shumë pak e njohur

Hava Kurti-Krasniqi Julia Schmid, një mike e çmuar e shqiptarëve, e angazhuar në projekte integruese, si në Jugendtreff, etj. e flet bukur e me përzemërsi...
-->