7.6 C
Gjilani
Thursday, November 21, 2019

Cili kanton ka më shumë të papunë në Zvicër?

  Sipas të dhënave më të reja të papunësisë, në nëntor është rritur numri i të papunëve në krahasim me muajin e kaluar në të...

Të huajt, më pak kriminelë se gjermanët: Përjashtim bëjnë kosovarët dhe serbët!

Te vrasjet me motiv seksual madje 90 deri 95 për qind të të dyshuarve janë gjermanë. Nga gjithsej 11 të dyshuar për vrasje të...

Jeta në Zvicër: Pak më shumë të papunë në Zvicër

3.3 për qind raportohet shkalla e papunësisë në nëntor, nga 3.2 për qind që ishte në muajin tetor. Këto të dhëna i ka publikuar Sekretariati...

Suedia ka nevojë për 64 mijë punëtorë të huaj në vit

Agjencia Suedeze e Punësimit tha se vendi skandinav këtë vit ka nevojë për 64 mijë emigrantë për të parandaluar një rënie të rritjes ekonomike...

Ekonomitë familjare në Zvicër “peshojnë” 3400 miliardë franga

Pasuria e ekonomive familjare zvicerane gjatë vitit 2015 ka “peshuar” gjithsej 3400 miliardë franga, transmeton albinfo.ch. Gjatë kësaj kohe ajo është rritur për “vetëm”...

E dëbojnë dy herë, çifti shqiptar vjen sërish dhe kapet nga policia

Në pasaportat e burrit 61 dhe gruas 55 vjeçare shihej qartë vula e Policisë Federale Gjermane e cila tregon dëbimin e tyre nga Gjermania Një...

E-Diaspora: Arrestohet shqiptari me 100 mijë euro kokainë

Në bastisjen që u bë në shtëpinë e tij, u gjetën të tjera doza kokaine, që sipas policisë arrinin vlerën 100 mijë euro në...

E-Diaspora: Arrestohet hajduti shqiptar, i dyshuar për 140 vjedhje

Ai është cilësuar si njëri nga hajdutët më të rrezikshëm, madje më i rrezikshmi në Gjermaninë veriperëndimore. Ai akuzohet për 40 vepra penale   Policia gjermane...

E-Diaspora: Kosovarët, në vendin e katërt për marrjen e pasaportës austriake

871 boshnjakë kanë marrë shtetësinë e Austrisë gjatë nëntë muajve të këtij viti. Pas tyre vijnë turqit me 600, serbët me 538 dhe kosovarët...

Jeta në Zvicër: Frangu po bëhet edhe më i fortë

Ky është një lajm i mirë për të gjithë zviceranët që blejnë dhurata për festat e fundvitit përtej kufirit ose të kalojnë pushimet e...