Friday, January 24, 2020

Suedia ka nevojë për 64 mijë punëtorë të huaj në vit

Agjencia Suedeze e Punësimit tha se vendi skandinav këtë vit ka nevojë për 64 mijë emigrantë për të parandaluar një rënie të rritjes ekonomike...

Ekonomitë familjare në Zvicër “peshojnë” 3400 miliardë franga

Pasuria e ekonomive familjare zvicerane gjatë vitit 2015 ka “peshuar” gjithsej 3400 miliardë franga, transmeton albinfo.ch. Gjatë kësaj kohe ajo është rritur për “vetëm”...

E dëbojnë dy herë, çifti shqiptar vjen sërish dhe kapet nga policia

Në pasaportat e burrit 61 dhe gruas 55 vjeçare shihej qartë vula e Policisë Federale Gjermane e cila tregon dëbimin e tyre nga Gjermania Një...

E-Diaspora: Arrestohet shqiptari me 100 mijë euro kokainë

Në bastisjen që u bë në shtëpinë e tij, u gjetën të tjera doza kokaine, që sipas policisë arrinin vlerën 100 mijë euro në...

E-Diaspora: Arrestohet hajduti shqiptar, i dyshuar për 140 vjedhje

Ai është cilësuar si njëri nga hajdutët më të rrezikshëm, madje më i rrezikshmi në Gjermaninë veriperëndimore. Ai akuzohet për 40 vepra penale   Policia gjermane...

E-Diaspora: Kosovarët, në vendin e katërt për marrjen e pasaportës austriake

871 boshnjakë kanë marrë shtetësinë e Austrisë gjatë nëntë muajve të këtij viti. Pas tyre vijnë turqit me 600, serbët me 538 dhe kosovarët...

Jeta në Zvicër: Frangu po bëhet edhe më i fortë

Ky është një lajm i mirë për të gjithë zviceranët që blejnë dhurata për festat e fundvitit përtej kufirit ose të kalojnë pushimet e...

1.1 milionë zviceranë jetojnë në zonat e rrezikuara nga përmbytjet

Pothuajse çdo i teti banor i Zvicrës jeton në një vend me rrezik nga përmbytjet. Kjo është zbuluar nga ekipi hulumtues nga Universiteti i...

Migracioni në Zvicër ka shënuar rënie prej 6.9%

Në fund të shtatorit 2016 në Zvicër jetonin 2 milionë e 2155 të hua. Prej tyre 1 milion e 384905 ishin qytetarë të shteteve...

E-Diaspora: Dëbimi i reperit shqiptar bëhet temë e nxehtë debati në Zvicër

Sipas një studimi të realizuar nga Forumi Ekonomik Botëror (WEF), të titulluar “Gender Gap Report”, gratë do të barazohen me burrat në sferën e...