Sunday, September 20, 2020

Shqiptarët e Luginës së Preshevës nuk presin që të jenë pjesë e qeverisë serbe

  Përfaqësuesit e shqiptarëve në Luginën e Preshevës, nuk janë optimistë se do të mund të bëhen pjesë e qeverisë së re të Serbisë. Ata...

Haziri: Tri komunat me shumicë shqiptare në Serbi janë peng i politikës, ndërrimi i...

  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, po vazhdon të mbrojë idenë e tij për ndryshimin e kufijve mes Kosovës e Serbisë. Në deklaratën...

Koalicioni në Bujanoc: Dalin në pah mospajtimet midis PD dhe PVD

  Takimi i dytë i Këshillit Komunal të Bujanocit ka nxjerrë në pah sërish mospajtimet midis partnerëve të koalicionit, Partisë Demokratike dhe Partisë për Veprim...

Shqiptarët e Luginës kërkojnë post ministror në Qeverinë e Serbisë

  Është koha për të bërë lëvizje pragmatike politike drejt zgjidhjes së problemeve të jetës së qytetarëve shqiptarë, si dhe mundësi të reja për krijimin...

Sami Salihu jep dorëheqje si kryetar Kuvendi komunal në Preshevë

  Kryetari i Kuvendit Komunal të Preshevës, Sami Salihu ka njoftuar për dorëheqje nga posti i tij i deritashëm. Njoftim për dorëheqje Te nderuar kolegë, qytetarë, miq...

Kastrati viziton Bujanocin e Preshevën: Me kryetarët e këtyre komunave diskuton për bashkëpunime ndërkomunale

  Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, së bashku me kabinetin e tij kanë vizituar komunën e Bujanocit dhe të Preshevës, ku janë pritur...

Arifi paralajmëron: Opinioni do të habitet se kush mori subvencione të bujqësisë!

  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi pas mbledhjes së parë të këshillit komunal të mbajtur me anëtarët e rinj është shprehur se po...

Në kufirin e Preshevës shtetasit shqiptar i zbulohen ku i kishte fshehur 25.000 funta...

  Më 8 gusht 2020, në vendkalimin në Preshevë, doganierët parandaluan një përpjekje për të kontrabanduar 25,000 paund britanikë. Shkelja u zbulua kur një Mercedes me...

84 mjekë nga Bujanoci dhe Presheva shprehin interesim për specializim në Republikën e Kosovës

  84 mjekë nga Bujanoci dhe Presheva shprehin interesim për specializim në Republikën e Kosovës në fushën e mjekësisë së përgjitshhme dhe stomatologjisë Pas njoftimit të...

Hekurudha me shpejtësi 200 km/h Preshevë – Nish do të filloj të ndërtohet vitin...

  Bisedimet me kinezët kanë filluar tashmë: Punimet nga viti i ardhshëm? Ministrja e Ndërtimit, Zorana Mihajlović, deklaroi se po zhvillohen negociata me kompaninë kineze CRBC...