Monday, April 6, 2020

Një shqiptar nga Medvegja plagoset nga Policia e Serbisë

  Policia serbe ka plagosur rëndë Milazim Muratin nga Gërbaci i Komunës së Medvegjës, ka thënë Florim Sahiti, këshilltar Komunal i Medvegjës. Sahiti, në një deklarim...

Hoti: Edhe Lugina të ketë autonomi si serbët e veriut

  Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Rexhep Hoti ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministres serbe e cila ka thënë se normalizimi i marrëdhënieve me...

Në festën e Krishtlindjeve Ortodokse, serbët provokojnë shqiptarët në Bujanoc

Në festën e Krishtlindjeve Ortodokse, disa serbë kanë provokuar banorët shqiptarë të Bujanocit Banorët shqiptarë të Bujanocit gjatë ditës së djeshme janë provokuar nga serbët,...

“Fukarallëki” më i madhi në Serbi është në Tutin dhe Preshevë

Shkalla më e lartë e varfërisë në Serbi është në komunën e Tutinit me 66.1% ndërsa më e larta është në Novi Beograd me...

Bernabiq: Jo pasaporta të Kosovës për shqiptaret në Luginë

  Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ka thënë sot në Këshillin për minoritete se nuk është folur për atë që shqiptarët nga jugu i Serbisë...

Musliu: Pranojmë t’i ndërrojmë territoret me Serbinë, por pa Ujmanin

  Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptarë të Luginës së Preshevës, Jonuz Musliu pranon idenë e këmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, por me kushtet...

Nxënësit e mjekësisë në Preshevë pajisen me aparat EKG si donacion

  Drejtori i shmt “Presheva” Mr.sc Islam Isufi pranoji nje donacion perkatesisht aparat EKG me vlerë rreth 2000 dollar nga Fondacioni “Ana i Vlade Divac”...

Kamberi: Bashkim me Kosovën ose reciprocitet i Luginës me veriun

  Shaip Kamberi, kryetar i Bujanovcit, ka thënë se Kosova në dialog me Serbinë duhet të ketë dy opsione për Luginën. Sipas tij, i pari...

Preshevë – Horgosh nuk mund ta kaloni nën 4 orë e 16 minuta, përndryshe...

  Jo të gjithë vozitësit që kanë kaluar autostradën, në flet pagesat për autostradë gjatë pagesës kanë mund të lexojnë se me çfarë shpejtësie mesatare...

Në 2017 për këto gabime në komunikacion na presin denime të dyfishta!

Vitin e ardhshëm, përdorimi i telefonit mobil gjatë vozitjes por edhe mos përdorimi i rripit të sigurisë do të paguhet më shumë se deri...