Saturday, April 4, 2020

Në Kongresin Amerikan kryetari Shqiprim Arifi ka zhvilluar takim me Kongresistin Amerikan, Eliot Engel

  Në Kongresin Amerikan kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi ka zhvilluar takim me Kongresistin Amerikan dhe mikun e madh të Shqiptarëve Z. Eliot...

Uruçi letër Kurtit: Bisedimet Kosovë-Sërbi duhet kushtëzuar me fatin e Kosovës Lindore

  Presidenti i Unionit Shqiptarë të Shoqërisë Civile Dashamir Uruçi i ka dërguar letër të hapur Kryeministrit të Kosovës Albin Kurtit përmes së cilës ka...

Engel: Marrëveshja Kosovë-Serbi t’i përfshijë të drejtat e shqiptarëve në Luginë

  Eliot Engel, kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan, beson se një marrëveshje përfundimtare për normalizimin e marrëdhënieve Beograd-Prishtinë duhet të përfshijë të...

Shqiptarët e Medvegjës kërkojnë ndihmën e Albin Kurtit

  Shteti i Serbisë vazhdon t’i fshijë nga regjistri i saj civil shqiptarët e Medvegjës. Banorët e kësaj komune të vogël në Serbi, në të cilën...

Lugina kërkon të përjashtohet nga masa e reciprocitetit

  Qytetarët shqiptarë të Luginës së Preshevës, kanë kërkuar nga kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, që t`i përjashtojë ata nga masa e reciprocitetit...

Rreth 400 migrantë nga kufiri me Hungarinë vendosen në Preshevë, Bujanoc, Bosilegrad dhe Vranjë

  Disa qindra migrantë janë transportuar nga Kelebia në qendrat e pranimit në jug të Sërbisë, duke përfshirë edhe qendrën e pranimit në Bujones dhe...

Pajaziti: Besoj që pjesë e institucioneve të reja të Prishtinës zyrtare do të jetë...

  I pari i APN-së në Komunën e Bujanocit Arbër Pajaziti e ka përshëndetur formimin e Qeverisë Kurti. Pajaziti bëson se pjesë e synimeve të institucioneve...

Në planifikimin e buxhetit për vitin 2020 janë paraparë mjete për stimulimin e lindjeve...

  Në planifikimin e buxhetit për vitin 2020 janë paraparë mjete për stimulimin e lindjeve të reja. Nga statistikat që posedojmë shohim se nuk është e...

Shqiptarët e Malit të Zi dhe të Luginës së Preshevës e kanë historinë e...

  Shqiptarët e Malit të Zi dhe të Luginës së Preshevës e kanë historinë e përbashkët të diskriminimit. Kryetari i kuvendit të Preshevës,Sami Salihu me...

Jahiu: Shteti serb ma mohoi të drejtën edhe të aplikojë për njohje të diplomës

  Fismir Jahiu nga Komuna e Bujanocit i diplomuar në Univerzitetin Publik “Hasan Prishtina” të Prishtinës si shumë të rinjë të diplomuar nga Lugina iu...