Xhaka: Isha gati të largohesha nga Arsenali, ky njeri ma ndryshoi mendjen

0

 

Granit Xhaka ka shpjeguar rolin që Mikel Arteta luajti në bindjen e tij për të qëndruar në Arsenal.

Xhaka dukej i gatshëm të largohej nga Topçinjtë në afatin kalimtar të janarit pasi u privua nga shiriti i kapitenit nga Unai Emery pas një grindjeje me tifozët gjatë një ndeshje në Premier League kundër Crystal Palace.

Xhaka u përjashtua nga Emery dhe nuk luajti më derisa spanjolli u shkarkua si trajner i Arsenalit.

Sidoqoftë, trajneri i ri vuri një krah rreth shpatullës së Xhakës dhe e ndihmoi ta bindte atë të qëndronte, me mesfushorin që bëhej një titullar i rregullt edhe një herë dhe madje edhe kapiten i skuadrës përsëri, transmeton Indeksonline.

Unë nuk shkova në stërvitje dy ditë, duke u shqetësuar për atë që kishte ndodhur“, i tha Xhaka “Neue Zurcher Zeitung”-ut.

Me zemrën time unë tashmë isha larguar nga klubi. Fakti që jam akoma sot është falë trajnerit Mikel Arteta“.

Së pari, ai donte një shpjegim nga unë për atë që ndieja, pse kisha vepruar kështu. Mund t’i tregoja motivet e mia, të lëshoja ato që më shkonin në mendje“.

Xhaka tha se shpërthimi i tij në Emirates ishte një reagim ndaj abuzimit nga tifozët që nuk ishte “i pranueshëm” – por pranoi se ai do të përgjigjej ndryshe nëse e njëjta gjë do të ndodhte përsëri.

Unë u befasova plotësisht nga kjo,” tha ai. “Jam një qenie njerëzore, kam emocione, madje lëndohem nga gjërat. Gjestin përçmues ndaj tifozëve që bëra në atë kohë, mund ta bëj sot“.

Por ka situata për të cilat thjesht nuk mund të përgatitesh“.

Unë në thelb jam një person që mund të trajtojë mirë kritikat. Por ajo që ndodhi atje nuk ishte e pranueshme për mua. Familja ime është fyer edhe pse nuk ka asnjë lidhje me këtë sport“, ka thënë ndër të tjera Granit Xhaka.

PËRGJIGJU