Konsumoni patatet e ëmbla, ja cilat janë benefitet shëndetësore

0

 

Patatja e ëmbël siguron energji tek shëndeti dhe përveç saj kanë fibra dhe nivele të ulëta të sheqerit.

Ndër mineralet, ato përmbajnë kalcium, fosfor, natrium, kalium dhe magnez, vitamina C dhe vitamina B si folati, acidi pantothenik, tiamina, niacina dhe riboflavina.

Patatet e ëmbla janë të mbushura me ushqyes të tjerë që përfshijnë vitaminë A, beta karoten, tocopherol, vitaminë K dhe vitaminë E.

Përfitimet shëndetësore nga patatet e ëmbla

Përmirëson tretjen

Nxisin fitimin e peshës së shëndetshme

Trajtojnë inflamacionin

Forcojnë sistemin imunitar

Luftojnë astmën

Trajton bronkitin

Zvogëlojnë dhembjet e artritit

Parandalon sëmundjet e kancerit

Kontrollon diabetin

Parandalon dehidrimin.

PËRGJIGJU