Halimi, portieri i vetëm kosovar që po luan në liga elitare

0
Arijanet Muriqi e Samir Ujkani janë portierët e parë të Kosovës. Muriq nuk i ndahet stolit në ndeshje kampionale të Manchester Cityt, ndërsa Samir Ujkani nuk është fare në planet e skuadrës turke Rizespor.

Kosova megjithatë e ka një portier që po qëndron mes shtyllave në ndeshje të skuadrës të një lige të respektuar evropiane. Bëhet fjalë për Betim Halimin, 23-vjeçari nga Pozherani, që tani është pjesë e skuadrës së kampionatit ukrainas Olimpik Donetsk.

Halimi është i vetmi portier kosovar që së fundi po aktivizohet në ndonjë ligë elitare evropiane, nëse këtu nuk përfshihet Etrit Berisha që përfaqëson Shqipërinë, shkruan sot Koha Ditore.

Ai nuk është pjesë e përfaqësueses së Kosovës, ndërsa ka të kaluar si portier rezervë te përfaqësuesja U-21. Tek U-21 ishte kryesisht rezervist i Visar Bekajt, portieri i tretë i Kosovës, që te Prishtina është i pazëvendësueshëm.

Në fund të shkurtit, shtatlarti Halimi firmosi me Olimpik Donetskun. Prej atëherë Olimpiku ka luajtur tri ndeshje kampionale. Ka pësuar dy humbje dhe ka marrë një barazim 1:1.

Halimi në përgjithësi ka pranuar katër gola, por është vlerësuar shumë lart për paraqitjet. Aq është vlerësuar aq sa tifozët e kanë zgjedhur si lojtar të muajit mars tek Olimpiku.

PËRGJIGJU