Sa ma i korruptuar, aq ma i “ndershëm”

0
  Muharrem Mustafa Çdo ditë i dëgjojmë fjalët; “korruptuar” dhe “ndershëm”. Këto fjalë kanë kuptime të ndryshme, por për habi në disa vende kur përmenden thuajse nuk kanë ndonjë dallim dhe përdoren me sarkazëm. Sipas fjalorit, fjala “korruptuar” nënkupton: “Që është prishur nga ana morale dhe është...

Kastrati shënon golin e parë në Hungari

0
  Lirim Kastrati më në fund ka gjetur golin për skuadrën e tij Ujpest në kampionatin hungarez. Mbrojtësi i Kosovës golin e ka arritur në fitoren e Ujpesit ndaj Mezokovesd-Zsory me rezultat prej 3:0. 22 vjeçarin ishte ai i cili hapi serinë e golave në minutën e...

At Zef Pllumi: “Ky popull, edhe me i shtie opangën në gojë, s’bërtet”

0
  Zef Pllumi qe frat françeskan, publicist e shkrimtar. Me prirje përgatitore për kah historia para se të ndërmerrte kalvarin, me të arritur lirinë merr ndër duar frerët kulturorë të trashëgimisë françeskane. Zef Pllumi qe frat françeskan, publicist e shkrimtar. Me prirje përgatitore për kah historia...

Konsumatorëve u mungon mbrojtja e duhur ligjore, në pandemi u rritën çmimet

0
  Njohësit e fushës po konsiderojnë se institucionet e vendit kanë dështuar në përçimin e informative se cilat janë të drejta e konsumatorit. Ata po vlerësojnë se konsumatorët në vend ende nuk kanë arritur që të kenë mbrojtjen e duhur ligjore, e sipas tyre kjo krejt...

Përkujtohen dëshmorët dhe martirët në Prishtinë

0
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani – Sadriu, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, dhe kryeministri Albin Kurti bëjnë sot homazhe në varrezat e dëshmorëve në Velani. Ndërsa, më pas presidentja Osmani dhe kryetari Konjufca bëjnë homazhe në kompleksin memorial në fshatin Makoc. Ndryshe,...

Tre astronautë kthehen të sigurtë nga hapësira

0
  Një amerikane dhe dy rusë u kthyen në tokë me anijen kozmike Soyuz MS-17 pas gjashtë muajsh në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar. Tre astronautë realizuan një kthim të sigurt në Tokë pasi kaluan gjashtë muaj duke punuar në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar (ISS), njoftoi NASA. Astronautja amerikane Kate...

Ky do të jetë ndryshimi kryesor në iPhone-in e ri nga Apple

0
  Seria e iPhonëve e vitit 2022 do të përjetojë ndryshime të mëdha në sistemin e kamerës, sipas analistit të njohur Ming-chi Kuo në një letër drejtuar investitorëve, raportojnë mediumet “MacRumors” dhe “AppleInsider”. Sipas tij, kamera e telefonit më të mirë të ri – atij Pro...

Dua Lipa fiton çmimin si ‘Favorite Artist’ në “Latin American Music Awards”

0
  Dua Lipa po zgjeron suksesin e saj edhe jashtë kufijve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Dua Lipa është njëra ndër femrat shqiptare më të suksesshme të momentit si në botën e muzikës po ashtu edhe në atë të biznesit. Përveç se ajo nuk e ka...

Çfarë i dallon njerëzit që lexojnë nga të tjerët

0
  Nëse e keni patur të vështirë të gjeni miq të mirë, ndoshta nuk jeni shoqëruar me njerëz të cilëve u pëlqen të lexojnë libra Shkencëtarët vërtetuan legjendën se leximi ju bën njerëz më të mirë. Një studim i Universitetit të Kingston-it arriti në përfundimin se ata...

Tetë të vdekur dhe 498 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

0
  Instituti Kombëtar i  Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se brenda 24 orëve të fundit në Kosovë kanë humbur jetën edhe tetë persona nga COVID-19, kurse janë regjistruar edhe 498 raste të reja të infektuarve me këtë virus, nga 2,835 teste të kryera. Në...