Shkup: Rriten pensionet në fushatën zgjedhore

0
  Shkup, 8 mars 2013 - Të gjitha pensionet në Maqedoni janë rritur për 550 denarë, apo përreth 10 euro. Ministri i financave, Zoran Stavreski ka deklaruar se rritja është bërë në përputhje të plotë me projektimet në buxhetin e vitit 2013 dhe me premtimet e mëparshme për...

Washingtoni nuk lejon prani të Serbisë në Kosovë

0
  Beograd, 8 mars 2013 - Amerika nuk do të lejojë në veri të Kosovës asnjë zgjidhje kalimtare që do të kujtonte Republika Sërpskan, sepse ka frikë nga destabilizimi për shkak të pushtetit të dyfishtë dhe dy sistemeve politike në hapësirë të vogël. Sipas amerikanëve, kjo...

Ka ndërruar jetë Prof. Dr. Gani Gashi

0
  Prishtinë, 8 mars 2013 - Pa pritmas ka ndërruar jetë në orët e mbrëmshme në moshën 48 vjeçare, Profesori i Fakultetit Matematiko Natyror, Gani Gashi. I ndjeri para dy viteve kishte ndërhyrje transplanti në mëlçi në Turqi. Pas suksesit që kishte vazhdoi punët shkencore në lëmin...

Shpalosje kujtimesh ( tregim )

0
  Kur u takuam së pari,  s’ di si ndodhi, që aq lehtë zgjatëm duart për të pëshëndetur njëri-tjetrin! Ai, si për habi më tha, se dora ime po i binte ashtu tamam, dorës së tij! – U shtanga në vend duke shikuar dorën time...

Mustafa : Angazhohemi që sistemi i edukimit të trajtohet si prioritet i parë

0
  Gjilan, 7 mars 2013 -Edhe në Gjilan është shënuar 7 Marsi - Dita e Mësuesit, ngjarje kjo e cila është organizuar nga Drejtoria Komunale e Arsimit të kësaj komune. Në këtë ngjarje janë theksuar të arriturat e shkollës shqipe në këtë rrugëtim të gjatë...

Paralajmërohet rishikimi i vendimit për kushtëzimet e kompanive publike

0
  Gjilan, 7 mars 2013 - Në seancën e fundit, Kuvendi Komunal në Gjilan është njoftuar me efeket e kushtëzimit të dy kompanive publike, asaj “ Higjiena “ dhe “ Hidromorava “, që kanë nisë së zbatuari që nga  korriku i vitit të kaluar. Kryesuesi...

Si të arrihet rritje më e lartë ekonomike?

0
  Rritja ekonomike, që arriti normën prej 3.8 për qind, në vitin e kaluar, vazhdon të mbetet e pamjaftueshme për t’i adresuar problemet, me të cilat ballafaqohet Kosova. Por, që kjo rritje ekonomike të shënojë ngritje më të lartë gjatë këtij viti, ekspertë të çështjeve ekonomike...

Juventus në çerekfinale

0
  Juventus me rezultat 2-0 të ndeshjes së sotme kundër Celtic konfirmoi kualifikimin në çerekfinalen e Champions League, pasi edhe në takimin e parë Juventus kishte mposhtur Celtic-un me rezultat 3-0. I gjendur në një situatë të favorshme., Juventus e filloi ndeshjen shumë qetë ndërsa Celtic mundohej të krijonte presion. Përkundër këtij presioni, Juventus...

Shërohet një foshnjë e lindur me HIV

0
  Sipas disa shkencëtarëve një foshnje e lindur me virusin e AIDS-it duket se është shëruar në sajë të një  trajtimi më të shpejtë dhe më të fuqishëm se sa që është e zakonshme për një të sapolindur. Shkencëtarët në një konferencë të mbajtur lidhur me...

Google: FBI po monitoron rrjetin

0
  Google tha se FBI është duke monitoruar rrjetin për aktivitete potenciale terroriste, njofton AFP. Por, kompania nuk tha se sa i gjerë është survejimi. Si pjesë e Raportit Google Transparency, gjigandi i internetit këtë javë lëshoi të dhëna mbi të ashtuquajturat letrat e Sigurisë Kombëtare -...