Sunday, October 17, 2021

Role e ëmbël me qumësht, delikatesë e lehtë

0
  Një ëmbëlsirë delikate që përgatitet krejt lehtë dhe në pak kohë, por që të magjeps tërësisht me shijen e saj. Megjithëse origjina e kësaj ëmbëlsirë...

Pite të mbushura plot shije për fëmijë dhe të rritur

0
  Kur vjen puna tek ushqyerja, fëmijët kanë plot teka e naze. Ndaj çdo amvisë përpiqet ta përshtasë menunë e ditës për të plotësuar nevojat dhe...

Pulë e shijshme me limon dhe gjalpë të aromatizuar

0
  Rrathët e limonit do të zbusin pulën, ndërsa gjalpi me trumzë do të kompletojnë shijen… Përbërësit: ▪ 4 fileto pule ▪ 100 g gjalpë ▪ 3 thelpinj hudhër ▪...

Sallatë fshati, receta turke për më shumë shije

0
  Sallata e fshatit është një nga të preferuarat në Turqi dhe Greqi, por jo vetëm! Tashmë kjo sallatë është shumë e njohur dhe e...

Akullore nga vetëm një përbërës

0
  Është aq e thjeshtë sa që do ta gatuani çdo ditë! Përbërësit: ▪ 2 banane Përgatitja: Bananet qëroni dhe pritni në rrathë. Futni në frigorifer me ngrirje të thellë...

Bukë me vezë, shija unike e një mëngjesi të shëndetshëm

0
  Bukët me vezë janë tradita më e njohur e kuzhinës shqiptare, sidomos mëngjeseve kur nënat shpejtonin përherë t’i përgatisnin për të vegjël e të...

Për 15 minuta: Domate të mbushura me vezë

0
  Sa më shumë që do të kënaqeni me këtë përgatitje interesante, aq më shumë do të kënaqeni me shijen e mrekullueshme. Përbërësit: – 4 domate; – 4...

Pite turke: Gatuhet lehtë dhe shpejt

0
  Është një gatesë shumë e shijshme! Përbërësit: – kore për pite. Për lyerje: – gjysmë filxhani ujë; – gjysmë filxhani qumësht; – 2 vezë; – gjysmë filxhani vaj. Për shtesë: – djathë feta; –...

Nëse ju pëlqen klasikja, do të mahniteni për këtë: Bakllava me lajthi dhe çokollatë

0
  Që me kafshatën e parë, kjo ëmbëlsirë do të bëhet e preferuara juaj Përbërësit: ▪ 450 g lajthi, të papërpunuara ▪ 340 g çokollatë ▪ 2 gota sheqer...

Tortë suedeze: Ëmbëlsira më e shijshme e bardhë që do ta provoni ndonjëherë!

0
  Edhe pse duket e komplikuar në shikim të parë, kjo tortë ia vlen përgatitet! Përbërësit: – 100 g bajamesh të grimcuara; – 200 g bajame të bluara; –...