Sunday, October 17, 2021

Në Muzeun Etnografik të Gjilanit, vendosen pushkët e kryengritësve për lirinë e shqiptarëve, Hasan...

0
  Në Muzeun Etnografik të Gjilanit, vendosen pushkët e kryengritësve, Hasan Alia e Hoxhë Lipovica, të dhuruara nga këto dy familje. Kreu i Gjilanit, Lutfi Haziri,...

Publikohet libri “Gdhendje drite” nga Halil Matoshi

0
  Publicisti, Halil Matoshi ka botuar librin e ri “Gdhendje drite”. E Agron Gashi recesionist, ka shkruar se ky libër vjen si mnemos artistik për jetën...

Clinton dhe Penny bashkohen për të shkruar romanin ‘State of Terror’

0
  Derisa forcat amerikane u larguan nga Afganistani këtë verë dhe talebanët morën kontrollin, Hillary Clinton u përgjigj jo vetëm si një ish-sekretare e shtetit,...

Udhë e gjatë

0
Sadbere Gagica Spahija Deri te ëndrra Sa udhë e gjatë Dashuria Nuk është mëkat Është bekim i Zotit Nëse nuk vjen Do vdes me sy hapur Lotin Do ta marr më vete Ndoshta do...

Për fuqinë e letërsisë

0
  Nga: Michel Houllebecq (pjesë nga vepra “Nënshtrimi”) Përktheu: Edit Dibra … Vetëm letërsia mund t’ju japë atë ndjesi bashkimi me një shpirt tjetër njerëzor, me tërësinë e...

Mbi vetminë e shkrimtarit

0
  Nga: Camilo Jose Cela (ese nga revista “Papeles de Son Armadans”, nr. III, 1956) Përktheu: Bajram Karabolli Thuhet se fjala e shkrimtarit i ka rrënjët thellë në...

QKA “Anamorava” merr çmimin e parë në Festivalin e lojërave popullore në Shkodër

0
Ansambli ,,Anamorava" nga Vitia, është vlerësuar nga juria profesionale më vendin e parë në Festivalin e Lojërave popullore që mbahet për 14 vite me...

Në mbetërinë e krimit të shtetit dhe të pushtetit

0
  Recension (Rreth librit “Magbethi nga Jahja Pasha” (dramë), i autorit Avni Halimi, botuar nga “Konicapress”, Shkup, 2021) 1. Konteksti shkrimorë i të gjitha gjinive letrare, pas rënies...

Dashunuesit e poezisë

0
  Të dashur miq dhe kolegë, Ju ndiej që jeni këtu të pranishëm, në një solemnitet ditunor e shpirtëror, të paraqitjes së librit tim “Enigma e...

Poezia e Basri Çapriqit si perde e ngritur e dramës kombëtare

0
  Milazim Krasniqi Vëllimi poetik “Frutat bizare“ shpaloset si një kërkim poetik i vendosur pas kuptimeve kyçe për ekzistencën, duke e dhënë të qartë identitetin krijues...