Tuesday, January 18, 2022

SHBA: Aleatët e NATO-s janë të bashkuar para bisedimeve me Rusinë

0
  Një zyrtare amerikane tha se anëtarët e NATO-s “qëndrojnë të bashkuar” para bisedimeve me Rusinë mbi të ardhmen e sigurisë evropiane, teksa shqetësimet janë...

Bisedimet NATO-Rusi në Gjenevë – Asnjë lëvizje

0
  Nga raundi i Gjenevës NATO-Rusi për Ukrainën i vetmi konstatim pozitiv është, që të paktën u zhvillua takimi i zëvendësministrave të Jashtëm të SHBA-së...

Shtëpia e Bardhë hedh poshtë tërheqjen forcave amerikane nga Evropa Lindore

0
  Shtëpia e Bardhë hodhi poshtë njoftimet se administrata amerikane po shqyrton mundësinë e tërheqjes së forcave amerikane nga Evropa Lindore, para bisedimeve me Rusinë...

Trazirat në Kazakistan: Policia thotë se “eliminoi” disa protestues

0
  Mediat ruse kanë thënë më 6 janar se trupat e para të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO), kanë nisur të operojnë në...

Papa Françesku: Çiftet s`po duan më fëmijë, por mbajnë qen e mace

0
  “Shumë çifte nuk kanë fëmijë sepse nuk duan, ose duan vetëm një dhe jo më shumë por kanë mace dhe qen që zënë vendin e...

Fund i pandemisë apo e ardhme me virusin

0
  Njerëz në mbarë botën vazhdojnë të sëmuren dhe të vdesin nga COVID-29. Shumica e viktimave janë të pavaksinuar. A do të përfundojë pandemia në një...

Finlanda mund t’i bashkohet këtë vit NATO-s

0
  Finlanda mund të jetë anëtarja më e re e aleancës më të fortë ushtarake në botë - NATO, deklaroi kryeministrja finlandeze, Sanna Marin. “Ne kemi mundësinë të...

OKB:Afganistani, vendi me numrin më të madh të vdekjeve të fëmijëve në botë

0
  Në një deklaratë nga UNICEF-i thuhet se 28.500 është numri i fëmijëve që kanë humbur jetën dhe janë plagosur brenda 16 viteve për shkak...

Clinton paralajmëron për një kandidaturë të mundshme të Trump në 2024

0
  Ai po kandidon përsëri dhe demokracia është në rrezik, deklaroi Hillary Clinton. Ish-sekretarja e shtetit tha se, ish-presidenti Donald Trump po planifikon të bëjë oferta...

Bideni përgatitet ta paralajmërojë Putinin me sanksione të rënda

0
  Uashingtoni është "thellësisht i shqetësuar" për vendosjen e trupave ruse pranë Ukrainës. Presidenti amerikan planifikon t`i tregojë kolegut të tij në Moskë dy rrugë. Në...