Sunday, October 17, 2021

Targat, shqiptarëve të Luginës së Preshevës do t’u shkaktojë telashe

0
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka thënë se në situatën e krijuar me reciprocitetin e targave, shteti serb e mban fajin....

Kryetarja Sinani publikon edhe një lajm të mirë: Hapet „Halkbank“ në Preshevë, paralajmëron investime...

0
  Nga fundi i tetorit fillon punën banka turke „Halkbank“ në Preshevë. Ky është lajmi i mirë që rezulton nga takimi që pati sot Kryetarja...

Këshilli kombëtar shqiptar është i përkushtuar në betejën për arsim cilësor

0
Këtë vit shkollor e fillojmë me 58 libra shkollor të listuar në katalogun e teksteve të lejuara për përdorim në shkollat fillore. Viti paraprak ishte...

Himni serb në shkollat e Luginës së Preshevës, vjen reagimi i Shaip Kamberi

0
  Deputeti shqiptar nga Bujanovci Shaip Kamberi ka reaguar pas vendimit të autoriteteve serbe që në çdo shkollë, me rastin e fillimit të vitit të...

Kryetarja e Komunës së Preshevës, Ardita Sinani është vaksinuar edhe me dozën e tretë...

0
  Kryetarja e Komunës së Preshevës, Ardita Sinani, është vaksinuar edhe me dozën e tretë kundër COVID-19. Për mes këtij postimi, Sinani lutë dhe porosit gjithë...

Komuna e Preshevës, pas shumë vitesh shpallë konkurs për të gjitha mediat, për bashkëfinancim...

0
  Kanë kaluar vite që, mediat në Komunë të Preshevës, nuk kishin mundësi të përfitonin mjete nga buxheti i komunës së Preshevës, pos disa "portaleve",...

Dr. Merita Emini-Sadiku nga Presheva, emërohet ud. drejtoreshë në Endokrinologji

0
Specialistja Merita Emini-Sadiku është emëruar ushtruese e detyrës së drejtoreshës në Klinikën e Endokrinologjisë. Dr. Merita Emini-Sadiku është me origjinë nga Presheva ndërsa jeton dhe...

Shaip Kamberi i kundërpërgjigjet Vuçiqit: Rruga e Serbisë drejt Tiranës kalon përmes Kosovës

0
  Deputeti shqiptar në parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi i është kundërpërgjigjur deklaratës së djeshme të presidentit serb Aleksander Vuçiq se nga 1 janari 2023...

Biserko: Pasivizimi i adresave të shqiptarëve në Serbi, çështje politike

0
  Presidentja e Komitetit Serb të Helsinkit, Sonja Biserko ka deklaruar se çështja e shqiptarëve të ç’adresuar në Luginën e Preshevës është më tepër një...

Komiteti i Helsinkit e quan një spastrim etnik pasivizimin e adresave të shqiptarëve të...

0
  Spastrim etnik me mjete administrative. Kështu është konsideruar pasivizimi i adresave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës në raportin e Komitetit të Helsinkit për...