Sunday, October 17, 2021

Sela: Është koha të përgjigjen për të bërat ndaj shqiptarëve

0
  Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela nga Zhelina, tha se në komunën e Zhelinës zhvillohet betejë në mes pushtetit nga njëra anë dhe...

Bora e parë shkakton kaos nëpër rrugët e Bosnje Hercegovinë

0
  Bora e parë në Bosnjë dhe Hercegovinë solli telashe për shoferët, veçanërisht për ata që vozisin kamionët. Pamjet u xhiruan në qytetin Kupresh, derisa shihet...

Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përpos BE-së

0
  Reagime të zyrtarëve të lartë të RMV-së dhe të opozitës Maqedonase pas përfundimit të samitit BE-Ballkani Perëndimor në Brdo./DW/ Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran...

Zaev “paralajmëron” BE-në: Nëse fjalët nuk kthehen në vepra, rajoni “plas”

0
  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, zhvilloi disa takime nga ana e tij në kuadër të Samitit të BE-së për Ballkanin Perëndimor, që...

Rusia shpalli person non-grata diplomatin nga RMV-ja

0
  Sergeev Pasad, manastiri rus orthodoks pranë Moskës. Foto nga Flikr-i i mutatdjellyfish, CC BY-NC. Nga Ministria e Punëve të Jashtme informuan se ushtruesja e detyrës...

Korrupsioni në Evropën Juglindore, pengesë për ekonominë

0
  Rumania dhe Bullgaria kanë mendime të ndryshme për luftën kundër korrupsionit. Kompanitë gjermane duan të përfitojnë nga investimet në këto vende, por korrupsioni mbetet...

Von der Leyen në Ballkan: Premtime të bukura, por asnjë mesazh të qartë

0
  Në prag të samitit për Ballkanin javën e ardhshme Presidentja e Komisionit të BE-së zhvilloi një tur vizitash në rajon. Bisedime konkrete anëtarësimi ende...

Pamje pas tërmetit të fuqishëm në Greqi

0
  Mëngjesin e sotëm një tërmet i fortë goditi Kretën. Tërmeti i parë raportohet të ketë qenë me magnitudë 5.8. Ndërsa, pas lëkundjeve të para, edhe dy...

Propaganda e Moskës: Perëndimi drejt fundosjes, Rusia yll në ngjitje?

0
  Mediat shtetërore ruse në Serbi paraqesin një pamje të zymtë të perëndimit. Propaganda e vazhdueshme negative kundër Perëndimit e ngritja lart e Rusisë e...

Vuçiq: Serbia po zbrazet, nuk do të mbetemi as 5 milionë

0
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq edhe njëherë iu drejtua popullit serb nga Budapesti. Ai ka thënë se migrimi e ka prekur keq Serbinë dhe se shume...