KON, shkrim të veçantë për pensionimin e Majlinda Kelmendit

0

 

Majlinda Kelmendi ka njoftuar para disa kohësh zyrtarisht pensionimin e saj nga garat e xhudos dhe për pensionimin e saj ka shkruar tashmë Komiteti Olimpik Ndërkombëtar.

Pensionimi i xhudistes pejane ka bërë bujë të madhe në gjithë mediat botërore, pasi Majlinda ka shkruar histori në sportin e saj.

30-vjeçarja pejane, e cila përfshin dy tituj të kampionit botëror, katër tituj evropianë dhe një medalje ari olimpike, ishte një forcë e paepur në kategorinë e grave deri në 52 kg.

Arritja kurorëzuese e Kelmendit erdhi në Lojërat Olimpike ‘Rio 2016’ pasi ajo u bë jo vetëm medalistja e parë olimpike e artë e vendit, por medalistja e parë ndonjëherë.

Xhudistja kosovare gjithë-pushtuese, e cila kishte mbajtur flamurin e vendit në stadiumin Maracana vetëm disa ditë më parë, kapërceu italianen Odette Giuffrida në renditjen përfundimtare.

Udhëtimi i saj drejt medaljes së artë gjithashtu e pa atë të mposhtë dy herë medalisten e bronztë të Japonisë, Misato Nakamura, në gjysmëfinale.

Duke reaguar ndaj arritjes së saj historike në atë kohë ajo tha: “Jam shumë i lumtur për mua, për trajnerin tim, për të gjithë vendin tim. Kjo është hera e parë që Kosova është pjesë e Olimpiadës, dhe për herë të parë, mendoj se ari është i madh”.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here