Kurti bëri homazhe te busti i Kadri Zekës

0
  Në nderim të tre veprimtarëve të shquar të çështjes kombëtare, Jusuf e Bardhosh Gërvallës, dhe Kadri Zekës, Kryeministri i Republikës së Kosovës, i ka përkujtuar ata sot, në 40 vjetorin e vrasjes së tyre. Pas vizitës dhe homazheve në Dubovik të Deçanit, kryeministri i Republikës...

Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka janë yje që shndrisin në qiellin e lirë të Kosovës

0
  Nevzad Isufi U bënë 40 vjet që na ndajnë nga fiziku i heronjve Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka e Bardhosh Gërvalla, por po bëhen gjithashtu po kaq vite, që ata tashmë janë në shpirtin e zemrat e qindra mijëra e miliona shqiptarëve dhe aty kanë bërë...

Njerëzit si Jusufi, Bardhoshi e Kadriu hyjnë në histori e mbeten përjetësht

0
  Presidentja Vjosa Osmani pas homazheve te varrezat e Jusuf dhe Bardhosh Gërvallës, ka thënë se sot teksa kujtojnë heronjët tanë të përhershëm, Jusuf e Bardhosh Gërvallën dhe Kadri Zekën, kanë mundësinë të reflektojnë për rrugën e zorshme, të cilën e ka kaluar populli ynë...

Unitet politik që zgjedhjet serbe të mos mbahen në territorin e Kosovës

0
  Lëvizja Vetëvendosje thotë se nuk do të lejohet mbajtja e zgjedhjeve serbe të prillit në territorin e Republikës së Kosovës, njëjtë siç u veprua me referendumin kushtetues të 16 janarit. Opozita mendon njëjtë, por kërkon nga kryeministri Kurti që të shkarkojë ministrin për Komunitete dhe...

Kurti për vrasjen e vëllezërve Gërvalla dhe Zeka: Të mundësohet drejtësia

0
  Në 40 - vjetorin e vrasjes së Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës, kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, me presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, vizitoi kullën e familjes Gërvalla në Dubovik. Aty u pritën nga Suzana Gërvalla, bashkëshortja e...

Pjesëtarët e FSK-së trajnohen nga ushtarët Amerikanë

0
  Në kuadër të bashkëpunimit me ushtrinë Amerikanë, njëzetë pjesëtarë të Regjimentit të dytë të Këmbësorisë të Komandës së Forcave Tokësore përfunduan trajnimin një javor “Shkathtësi Malore”, njofton FSK. “Gjatë trajnimit pjesëtaret e Forcës së Sigurisë së Kosovës u aftësuan në teknika të ngjitjes në shkëmbinj,...

Edhe 728 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

0
  Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 5.297 testime, 728 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit, nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes. Sot janë shëruar 99 qytetarë, derisa numri...

Kryeprokurori Kadriu priti në takim Policinë e Kosovës për regjionin e Gjilanit

0
  Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Gjilan, z. Arben Kadriu, sot ka pritur në takim pune Drejtorin e Policisë Rajonale të Gjilanit, z. Agron Rukiqi, komandantët e stacioneve policore, për regjionin e Gjilanit, si dhe udhëheqësit e hetimeve në regjion dhe stacione policore.  Në takim u...

Dyshohet për sulm fizik në familje, arrestohet nga policia

0
  Policia e Kosovës në Gjilan ka arrestuar një qytetar, shtetas i Kosovës i dyshuar për sjellje të dhunshme në familje. Me fjalë tjera, në raportin e fundit nga Policia e Kosovës, merret vesh se arrestimi i tij ka ndodhur pasiqë i njejti ka sulmuar fizikisht...

Në bibliotekën “Drita” të Kamenicës mund të gjeni edhe tituj të rinj librash

0
Biblioteka e qytetit “Drita” e cila gjendet në objektin e Shtëpisë së Kulturës “Isa Kastrati” në Kamenicë, është pasuruar me disa tituj të rinj të librave. Këtë javë ju mund t’i kërkoni dhe gjeni edhe këto libra: “Premtomë, baba”-Joe Biden, “Arti i të jetuarit në thjeshtësi”-Shunmyo...