Prapë bllokada në veri

0
Mitrovicë, 21 dhjetor 2012 - Kjo pasi që ata janë të pakënaqur me vendimin e Brukselit për hyrjen e mallrave nga Serbia përmes Jarinjes. Bllokadat janë paralajmëruar për të dielën, të mërkurën dhe të premten nga ora 10 deri në orën 12 në Jarinë, Bërnjak...

Maradona – trajner i kombëtares së Irakut?!

0
Federata e Futbollit të Irakut është duke shqyrtuar punësimin e ish-futbollistit të Argjentinës, Diego Maradona, si trajner të ardhshëm të kombëtares. Mësohet se Maradona është në bisedime me zyrtarët irakianë të futbollit, ndërsa vendimi zyrtar pritet sot. Në korrik, Maradona është pushuar nga...

Sot nis stina e dimrit

0
Në hemisferën veriore të globit sot nis stina e dimrit. Dielli sot del në juglindje, ndërsa perëndon në jugperëndim. Po sot, dita do të ketë kohëzgjatjen më të shkurtër në vit, ndërsa nata më të gjatën. Dimri do të zgjasë 89 ditë, deri më 20 mars...

Brazili privatizon aeroportet për pritjen e Kampionatit Botëror

0
Brazili do të fut në proces të privatizimit 2 aeroporte gjatë vitit 2013. Qeveria tha të mërkurën se beson se ankandi i shitjes do të oforj afro 6 miliardë dollarë amerikan për zgjerimin dhe modernizimin e tyre. Aeroporti i parë i cili do të privatizohet...

Europa League hedh shortin, ja 16 sfidat

0
Pas Champions League i ka ardhur Europa League rradha të njihet me përballjet e fazës pas grupeve. Edhe në kompeticionin e dytë për nga rëndësia në Europë përsa i përket klubeve do të ketë përballje shumë të forta dhe interesante. Kampionët e Europës në fuqi,...

Hidhet shorti, përplasje “viganësh” në Champions

0
Vijojnë emocionet e Champions League. Kjo falë përplasjeve të mëdha që dhuroi sot shorti i fazës së 1/8-ave të kompeticionit më të rëndësishëm për klube në Europë. Shorti i sapo hedhur në Nion të Zvicrës ka vënë përballë njëra-tjetrës emra të mëdhenj të futbollit,...

Prezantohet programi i integruar për të hyrat

0
  Viti, 20 dhjetor 2012 Me qëllim të menaxhimit më të mirë të hyrave vetanake, nga projekti i Binjakwzimit ( KE ), para Këshillit të Drejtorëve në Viti u prezantua një program që parasheh përmirësimin e gjendjes, në fushën e të hyrave vetanake. Islam Jashari, drejtor...

Rekomandohet dhënja e një parcele në shfrytëzim për xhaminë – “ Derëmahallë “

0
      Gjilan, 20 dhjetor 2012 Komiteti për Pronë, Banim dhe Rindërtim ka shqyrtuar kërkesën e Bashkësisë Islame për kompensimin e pronës publike, tek xhamia, në “ Deremahallë ” , dhe ka rekomanduar një zgjidhje, që nuk bie ndesh me ligjet aktuale, e që do të...

Nderohet jeta dhe vepra atdhetare e Sejdi Kryeziut

0
  Dardanë, 20 dhjetor 2012 Me rastin e 15 vjetorit të vdekjes së mësuesit e atdhetarit të shquar nga Rogana, - Sejdi Kryeziut, Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport e Komunës së Dardanës, në  bashkëpunim me  shoqatën e ish  të  burgosurve politikë, ka organizuar akademi përkujtimore....

Prokurori i ka emrat e zyrtarëve të MPB-së

0
    Prishtinë, 19 dhjetor 2012 - Gjermanja Natali Velija ia ka dhënë sot prokurorisë emrat e zyrtarëve të Ministrisë së Punëve të Brendshme, të cilëve ajo pretendon se ua ka ndarë 1.4 milionë eurot lidhur me tenderin për pasaportat biometrike. Ajo është intervistuar për rreth pesë...